top of page
pattern-2965760_960_720_edited.png

informacje dla pielgrzymów

Gościnne progi naszej cerkwi nawiedzają rokrocznie tysiące pielgrzymów i turystów z kraju i zza granicy. Każdą, mniejszą czy większą grupę, a nawet indywidualnych pielgrzymów oczekujemy z otwartymi rękoma.  Zdajemy sobie jednak sprawę, iż wyprawa, dla wielu na daleki kraniec Polski, to nie lada wyzwanie, które musi być odpowiednio przygotowane. W związku z tym pozwalamy sobie podać kilka praktycznych rad:

Zachęcamy, by każdy przyjazd zgłosić, przynajmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Proboszcz, który zwykle oprowadza grupy jest również katechetą w szkole, prócz tego może być zajęty innymi sprawami duszpasterskimi, żeby więc nie ryzykować przysłowiowego "pocałowania klamki" prosimy o uprzedni telefon tel.  083-375 52 27 ; kom. 505 603 817;

Nasza parafia dysponuje bazą turystyczną-campingową o nazwie "Stanica Jedności". Stanice, to były dawniej małe warownie strzegące granic państwa. My również żyjąc na granicy chcemy strzec i zabiegać o jedność między ludźmi pochodzącymi z różnych narodów, kultur i wyznań. Nasza Stanica to miejsce spotkań, dialogu, modlitwy, wymiany myśli w formie kongresów, sympozjów a nade wszystko miejsce noclegu dla pielgrzyma i turysty. Zimą latem może tu zatrzymać 20 osób, latem dysponujemy polem namiotowym wyposażonym w pełne zaplecze sanitarne i aneks kuchenny. Przemierzający rowerem szlak green velo mogą skorzystać z hoteliku dla rowerów i małego punktu naprawczego. możliwość zorganizowania ogniska, grilla itp. W Stanicy Jedności   dysponujemy ogromną wiatą i sprzętem do grilla i miejscem na ognisko.

Dla mniejszych grup mamy do zaoferowania kilkanaście miejsc noclegowych, w świeżo wyremontowanych domach o standardzie agroturystycznym. Jeden z nich funkcjonuje również, jako stanica turystyczna, dla uczestników spływów kajakowych Bugiem.

Noclegi

Parafia prowadzi sklepik, w którym można nabyć ikony, książki, płyty CD oraz dewocjonalia.

Sklepik

Zawsze istnieje możliwość zamówienia Mszy świętej oraz odbycia u nas prywatnych rekolekcji w atmosferze pięknej liturgii wschodniej.

Każdej niedzieli liturgię sprawujemy o godz. 11:00, w sposób szczególny zapraszamy na przepiękne uroczystości odpustowe. W drugiej połowie czerwca (termin ruchomy, należy więc sprawdzać na naszej stronie www) odpust ku czci Błogosławionych Męczenników Podlaskich, który w sobotę poprzedza Biesiada Piosenki Słowiańskiej, W piątek przed odpustem zazwyczaj wyruszamy na pieszą pielgrzymkę z Kostomłotów do Pratulina, do której każdy może się przyłączyć. We wrześniu zaś przeżywamy słynny odpust patrona parafii św. Nikity Męczennika.

pattern-2965760_960_720_edited.png

SPRAWDŹ TERMINARZ

bottom of page