top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraUnici.pl

Wozdwiżenije Kriesta Hospodnia

14 września o godzinie 11:30 z okazji Święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego (Wozdwiżenije Kriesta Hospodnia) sprawowana będzie Boska Liturgia* pod przewodnictwem wizytatora apostolskiego dla wiernych obrządku bizantyjskiego na Białorusi, archimandryty o. Jana Sergiusza Gajka. Słowo Boże wygłosi bp Kazimierz Gurda - ordynariusz dla parafii w Kostomłotach. W liturgii wezmą też udział prelegenci oraz goście Międzynarodowego Sympozjum Liturgicznego zorganizowanego z okazji 25 rocznicy beatyfikacji błogosławionych Męczenników Podlaskich z Pratulina, którego tematem jest "Duchowe dziedzictwo Błogosławionych Męczenników z Pratulina: Obrządek bizantyjsko-słowiański w Kościele katolickim".


Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego jest nieruchomym świętem obchodzonym 14 września (w Kościołach wschodnich posługujących się kalendarzem juliańskim - 27 września) i należy do grupy Dwunastu Wielkich Świąt. Święto obchodzone jest zarówno w Kościołach wschodnich jak i w Kościele zachodnim, a związane jest z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus.


Tradycję odnalezienia Świętego Krzyża przypisuje św. Helenie, matce cesarza Konstantyna I Wielkiego, a miało to się stać 13 lub 14 września 326 roku. O miejscu w którym można odnaleźć Święty Krzyż Konstantyn miał dowiedzieć się w 325 roku na Soborze w Nicei od św. Makarego, ówczesnego biskupa Jerozolimy - po czym zorganizował wyprawę ze św. Heleną na czele z zadaniem odnalezienia Krzyża Pańskiego. Po odnalezieniu Krzyża św. Helena podzieliła go na części i przekazała głównym ośrodkom ówczesnego chrześcijaństwa, tj. Rzymowi, Konstantynopolowi i Jerozolimie. Z czasem Krzyż Pański podzielono na drobniejsze części tak, aby co znaczniejsze świątynie mogły mieć relikwie Świętego Krzyża.(*) Kostomłoty nad Bugiem są położone w obszarze na którym wprowadzony został stan wyjątkowy. Jednak zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 13 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 2021 r. w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego, zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym nie dotyczy osób biorących udział w kulcie religijnym. Osoby spoza Kostomłotów udające się do nas na liturgię mogą skorzystać z tego przepisu podczas kontroli wjazdu na obszar objęty stanem wyjątkowym.

121 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page