top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraks. Piotr Witkowicz

Wodochreszczenie czyli święto Jordanu 2019

Zaktualizowano: 5 mar 2020

Okres Bożego Narodzenia kończy Wodochreszczenie czyli święto Jordanu, inaczej zwane Objawieniem Pańskim. W wigilię tego dnia obowiązuje ścisły post. 6 stycznia celebruje się chrzest Jezusa w Jordanie, pokłon oddany Mu przez Trzech Mędrców i gody w Kanie Galilejskiej. Liturgia najbardziej akcentuje objawienie się Zbawiciela światu w wodach Jordanu. Najbardziej charakterystycznym elementem uroczystości jest poświęcenie wody.

- Po liturgii z cerkwi wyrusza procesja z krzyżem, chorągwiami i śpiewem do niewielkiej, zabytkowej studni, którą mamy nieopodal. Tu następuje specjalne nabożeństwo i obrzęd poświęcenia wody. Są czytania z księgi Izajasza, fragment listu św. Pawła do Koryntian, ewangelia św. Marka o chrzcie Jezusa i modlitwy o uświęcenie tych wód mocą, działaniem i zstąpieniem Ducha świętego. Gdy woda jest już poświęcona wierni ja piją, nabierają sobie w naczynia, pocierają nią twarz i wracają do cerkwi z tryumfalnym śpiewem.

Co roku odwiedzają nas w tym czasie Pielgrzymi, pragnący uczestniczyć w tej niezwykłej liturgii. Dziękujemy im za uświetnienie swoją obecnością naszego święta. Tym samym wszystkich, pragnących poznać głębię Liturgii Św. Jana Chryzostoma, zapraszamy do uczestniczenia w Mszach Świętych niedzielnych odbywających się w naszej cerkwi o godz. 11.00, oraz w inne dni świąteczne, których terminy można zobaczyć na kalendarzu naszej strony internetowej.


243 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page