top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraks. Piotr Witkowicz

Wielki Tydzień w Kostomłotach!

Zaktualizowano: 5 mar 2020

Trwa Wielki Tydzień Męki czyli Strasnaja Siedmica. Rozpoczęła go Niedziela Palmowa 14 kwietnia, która w naszej parafii była zakończeniem rekolekcji parafialnych, prowadzonych przez ks. dyrektora wydziału duszpasterstwa Kurii Siedleckiej Mariusza Zaniewicza.

Zapraszamy Parafian i wszystkich pragnących przeżyć w duchu wschodnim święta paschalne do udziału w liturgii w naszej kostomłockiej cerkwi.

Liturgia Wielkiego Czwartku - Jutrznia Męki Pańskiej zwaną Utrenja Strastiej, rozpocznie się o godz.18.00. Jest to nabożeństwo Męki Chrystusa. Na środku cerkwi, kładzie się na pulpicie ewangeliarz, za pulpitem ustawia się krzyż (golgota). Wierni z zapalonymi świecami słuchają dwunastu fragmentów z Ewangelii o Męce Pańskiej. Jest to liturgiczne czuwanie z cierpiącym Chrystusem. Po dziewiątej Ewangelii następuje moment, na który z zapartym tchem wszyscy czekają: śpiewanie "Razbojnika". Cerkiew wstrzymuje oddech, słychać tylko trio: "Łotra dobrego w jednej chwili przyjąłeś do raju; i mnie przez drzewo krzyża rozświetl i zbaw". Po zakończeniu wszyscy z zapalonymi świeczkami idą do domów.

W Wielki Piątek wieczorem celebrowana jest jutrznia wielkosobotnia, zwana jerozolimską, z procesją, w czasie której obnosi się święty całun wokół cerkwi. Jest to symboliczne obwieszczenie światu - pogrzebu Chrystusa. W Wielki Piątek wiernych obowiązuje post ścisły. Modlitwę rozpoczniemy o godz. 18.00.

W Wielką Sobotę o godz. 23.30 odprawia się wieczernię z liturgią św. Bazylego. Piętnaście czytań biblijnych ze Starego Testamentu przypomina całą historię zbawienia. W czasie śpiewu przed Ewangelią celebransi i ministranci zmieniają ciemne szaty na białe; Ewangelia proklamuje już zmartwychwstanie Chrystusa. Liturgia wprowadza w tajemnicę zstąpienia Chrystusa do piekieł, aby i tam obwieścić chwałę zmartwychwstania.

W Niedzielę Paschy Chrystusa o godz.13.00 uroczysta Wieczernia.

W poniedziałek, po Zmartwychwstaniu liturgia Jana Chryzostoma o godz. 11.00


234 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page