top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraUnici.pl

Wielki Post i Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów

Zaktualizowano: 10 wrz 2020

We wszystkie dni Wielkiego Postu, oprócz sobót, niedziel i Święta Zwiastowania Bogurodzicy, nie odprawia się pełnej Liturgii ponieważ w greckim obrządku Eucharystia to celebracja zmartwychwstania, radość, światło, co nie współgra z kirem, łzami żalu, pokutą. Sobota to święto które sam Bóg ustanowił, a Chrystus go nie zniósł, niedziela to w teologii chrześcijańskiej pierwszy dzień tygodnia (dzień Pański), natomiast Święto Zwiastowania Bogurodzicy to jedno z dwunastu wielkich świąt Kościołów wschodnich - zatem w te dni sprawuje się Boską Liturgię. A ponieważ na trudnej czterdziestodniowej drodze przez pustynię moglibyśmy ustać, potrzebny jest nam częsty posiłek, więc papież, św. Grzegorz Wielki, na dni powszednie ułożył Liturgię Uprzednio Poświęconych Darów (scs. Божественная Литургия Преждеосвященныхъ). Jest to obrzęd liturgiczny sprawowany w określone dni powszednie Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia podczas którego nie ma konsekracji chleba i wina, ale udziela się Świętych Darów zakonsekrowanych w niedzielę poprzedzającą. Dary od niedzieli spoczywają na ołtarzu, w chronionym świętym naczyniu (Darochranitielnicy).


W naszej parafii obrzęd ten jest sprawowany w środy i piątki Wielkiego Postu o godz. 17:00, na który serdecznie zapraszamy naszych parafian oraz wszystkich zainteresowanych pięknem wschodniego obrządku.


Poniżej ikona przedstawiająca papieża, św. Grzegorza I Wielkiego, uważanego za twórcę stosowanej do dziś w Kościołach Wschodnich Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów.

Ikona przedstawiająca św. Grzegorza Wielkiego, autora Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów
św. Grzegorz Wielki, papież


505 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page