top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraks. Piotr Witkowicz

Warsztaty - zjazd drugi i trzeci, zakończone sukcesem!

Zaktualizowano: 5 mar 2020

"O Panie wszystkiego, co istnieje, Ty oświeciłeś Apostoła i Ewangelistę Łukasza Duchem Świętym pozwalając mu namalować Swą Przenajświętszą Matkę, trzymającą Cię w ramionach i mówiącą: Łaska Tego, który się ze mnie narodził spłynęła na cały świat. Oświeć i prowadz mą duszę, me serce i mego ducha. Kieruj dłońmi Swego niegodnego sługi, abym mógł godnie i w sposób doskonały stworzyć Twój wizerunek, a także Twej Matki i wszystkich świętych, na chwałę, radość i ozdobę Twego Kościoła Świętego. Odpuść mi moje grzechy, a także grzechy tych, którzy oddawać będą cześć tej ikonie i którzy gorącą modlitwą przed nią wielbią osoby na niej przedstawione. Chroń ich od zła wszelkiego i wesprzyj dobrą radą. O to proszę dzięki wstawiennictwu Twej Matki Przenajświętszej, Apostoła Łukasza i wszystkich świętych. Amen." Tą modlitwą ikonografa uczestnicy warsztatów rozpoczynali kolejne etapy pisania ikony, które odbyły się w dniach 30-31 marca i 06-07 kwietnia.

Podczas drugiego zjazdu uczniowie wykonali kolejne warstwy ochrenii czyli malowanych ochrą rozjaśnień twarzy, pokazane na zdjęciach. W ramach rekreacji obejrzeli film o słynnym ikonografie rosyjskim Andreju Rublowie żyjącym na przełomie XIV i XV wieku. Trzeci zjazd to wykończenie ikony, przez uzupełnienie tła, na którym znajduje się wizerunek Chrystusa. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania uczestników tych niezwykłych warsztatów. Dzieła nad ikonami dopełnił Ks. Proboszcz Zbigniew Nikoniuk, który jak zobaczycie na zdjęciach, poświecił je w cerkwi przy relikwiach bł. Męczenników z Pratulina.

Bardzo dziękujemy ikonografowi Pani Małgorzacie Waszkiewicz za niezwykle profesjonalne przeprowadzenie warsztatów, które niewątpliwie były także ucztą dla ducha.99 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page