top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraks. Piotr Witkowicz

Warsztaty pisania ikon Zapraszamy!

Zaktualizowano: 5 mar 2020

Kochani! Zapraszamy Was na warsztaty dla mocno początkujących, które przybliżą malarską sztukę wschodnią. 

Przewodnim tematem będzie ikona przedstawiająca Mandylion czyli ikona "Chrystus nie ręką ludzką uczyniony". Ikonę wykonamy tradycyjną metodą tempery jajecznej.

Część praktyczna potrwa 5-6 godzin. Uczestnicy wykonają podobne ikony, a każdy etap prac zostanie pokazany na dużej desce, żeby wytłumaczyć jak należy nakładać kolejne warstwy farby.

Część praktyczna poprzedzona zostanie krótkimi wykładami na temat historii ikony, symboliki kolorów, używanych w ikonografii materiałów oraz różnych typów ikon.

Kolejne warstwy ikony wysychają dość długo, więc w czasie, gdy farba schnie, uczestnicy warsztatów wykonają pisanki na drewnie tą samą metodą, co ikony.

Na długie wczesnowiosenne wieczory zrobimy razem z Wami tradycyjne podlaskie słodkie przekąski wielkopostne, jak na przykład:

Ptaszki na 40 męczenników z Sebasty – tzw. żaworonki, busłowe łapy i Koguty na Niedzielę Palmową. Brzmi smakowicie..... więc zapraszamy:)!

A tu kilka słów o prowadzącej warsztaty Małgorzacie Waszkiewicz: Pani Małgorzata choć wychowana w obrządku rzymskokatolickim, po pradziadkach posiada korzenie unickie. Ikonografii uczyła się w prawosławnym Studium Ikonograficznym im. Andrzeja Rublowa w Bielsku Podlaskim. Obecnie najczęściej pisze ikony, choć posiada w swoim bogatym dorobku artystycznym polichromie (malowidła ścienne), czyli freski w technice silikatowej. Od 2011 r. pracowała dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Duszpasterstwa Akademickiego w Siedlcach i wielu innych.

Warsztaty odbędą się w trzech etapach, każdy etap to dwudniowy zjazd do Kostomłotów, 16 i 17 marca; 30 i 31 marca oraz 06 i 07 kwietnia tego roku. Warsztaty połączone będą z wprowadzeniem w liturgię wschodnią, oraz przeżyciem Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma w naszej parafii.

Koszt warsztatów to jedyne 170 zł (obejmuje trzy zjazdy, w tym kwaterunek, materiały warsztatowe, posiłki i praca ikonografa). miejsca mocno ograniczone, a zapisy na adres mailowy p.witkowicz10t@gmail.com


488 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page