top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraks. Piotr Witkowicz

Warsztaty pisania ikon rozpoczęte!

Zaktualizowano: 5 mar 2020

Na czas wielkiego postu, zaproponowaliśmy w naszej parafii szczególną formę ćwiczeń duchowych – warsztaty ikonograficzne połączone z modlitwą podczas Liturgii w obrządku bizantyńskim. Cykl spotkań, przewidzianych na trzy wielkopostne soboty i niedziele, rozpoczął się 16 marca od nauki pisania ikony. Kilkoro uczestników podjęło pracę nad pisaniem ikony przedstawiającej Mandylion. Opiekę nad początkującymi ikonografami sprawuje związana z Kostomłotami od lat – Małgorzaty Waszkiewicz. Przez trzy soboty uczestnicy warsztatów piszą swoje ikony zapoznając się z trudną techniką tempery jajowej i jeszcze bardziej niesamowitym światem symboliki ikony. W niedziele po krótkim przygotowaniu, uczestniczą we wspólnej Liturgii z mieszkańcami kostomłockiej parafii.

W ramach wieczornej integracji sięgnęliśmy do kulinarnych korzeni i ożywiając tradycję wypieku postnych żaworonków czyli drożdżowych ptaszków wypiekanych na święto Czterdziestu Męczenników z Sebasty.

Uczestników czekają jeszcze dwa spotkania. Mamy nadzieję, że nie będą to jedyne warsztaty ikonograficzne w Kostomłotach. Wkrótce przedstawimy kolejne propozycje wspólnych spotkań z ikoną i duchowym bogactwem wschodniego obrządku.


248 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page