Szukaj
  • Unici.pl

Sretienije Hospodnie

Aktualizacja: lut 2

2 lutego 2020 r. o godz. 11:00 w kostomłockiej cerkwi będzie sprawowana Boska Liturgia z okazji święta upamiętniającego ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej (Sretienije Hospodnie). W chrześcijaństwie wschodnim jest to jedno z 12 głównych świąt obchodzone 40 dni po Narodzeniu Chrystusa (Rożdiestwo Christowo).


W tradycji Izraelitów było prawo, zgodnie z którym czterdziestego dnia po urodzeniu rodzice przynosili swojego pierworodnego syna do świątyni. Był to gest symboliczny poświęcenia Bogu tego, co było dla rodziców największą wartością. Zachowując ten zwyczaj, jak opisuje w swojej Ewangelii św. Łukasz, również Bogurodzica z Józefem przynieśli małego Jezusa do świątyni, aby wypełnić to co prawo im nakazywało. Jednak w przypadku Jezusa Ofiarowanie miało inny charakter. Było ono wyrazem wierności Bogu, w wydarzeniu tym Jezus ofiarowuje się Bogu, ale jako swemu Ojcu, co więcej, będąc człowiekiem, nie przestaje być Jednym z Trójcy.


Z tej okazji parafian i wszystkich zainteresowanych pięknem wschodniego obrządku zapraszamy na Boską Liturgię, na której będziemy rozpamiętywali wydarzenia sprzed ponad 2 tysięcy lat, które do dnia dzisiejszego gromadzą chrześcijan na wspólnej modlitwie.

444 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie