top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraUnici.pl

Relacja z odpustu ku czci św. Mikołaja w Starym Pawłowie

Zgodnie z wieloletnią tradycją, którą zapoczątkował o. archimandryta Roman Piętka, w pierwszą sobotę grudnia (4 XII 2021) w pawłowskiej cerkwi miał miejsce odpust ku czci jej patrona, tj. św. Mikołaja Cudotwórcy.


Uroczystość odpustowa rozpoczęła się o godzinie 12:00 Boską Liturgią, której przewodniczył ks. kanonik Zbigniew Nikoniuk (wieloletni duszpasterz wiernych obrządku bizantyjsko-słowiańskiego, obecnie proboszcz parafii w Niwiskach), a koncelebrowali także: ks. Piotr Witkowicz (proboszcz parafii unickiej w Kostomłotach), ks. Maciej Majek (ojciec duchowny i wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej), o. Jarosław Kędzia (Wspólnota Zakonna Misjonarzy Oblatów w Siedlcach, ikonograf). Homilię wygłosił ks. Michał Wawerski - proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Jabłecznej.


Na uroczystość do Starego Pawłowa przyjechali z Kostomłotów ministranci oraz chór parafialny, który swoim śpiewem uświetniał sumę odpustową. Na odpust przybyli zarówno wierni obrządku wschodniosłowiańskiego jak i łacińskiego. Wiele ludzi przyjęło Komunię świętą, dla niektórych było to wielkim wydarzeniem ponieważ w obrządkach wschodnich Komunia święta zawsze udzielana jest pod dwoma postaciami (chleba i wina) na pszennym chlebie drożdżowym.


Na koniec Liturgii odśpiewany został Molebień do św. Mikołaja Cudotwórcy, następnie uczestnicy uroczystości odpustowej otrzymali uroczyste błogosławieństwo.


Po Liturgii wszyscy zostali namaszczeni przepięknie pachnącym olejkiem z relikwii św. Mikołaja przywiezionym z Bazyliki św. Mikołaja Cudotwórcy w mieście Bari na południu Włoch. Zarówno dawniej jak i teraz, gdy Relikwie Świętego Mikołaja znajdują się w Bari, sączy się z nich olejek zbierany przez zakonników, który służy do namaszczania wiernych i dzięki wstawiennictwu św. Mikołaja przynosi on niejednokrotnie zdrowie i inne łaski.


Całość zakończył śpiew Mnohaja leta życzący wielu szczęśliwych lat dla papieża Franciszka, ordynariusza siedleckiego bpa Kazimierza, celebransów, duchowieństwa, uczestników uroczystości oraz mieszkańców Starego Pawłowa.


Na odpust ku czci św. Mikołaja zapraszamy ponownie za rok, w pierwszą sobotę grudnia.


Poniżej zamieszczamy fotorelację autorstwa pani Grażyny Hankiewicz, fotografki z Grupy Twórczej Motycz.

290 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page