top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraks. Piotr Witkowicz

Piesza pielgrzymka A.D. 2019 Kostomłoty - Pratulin

Zaktualizowano: 5 mar 2020

Już następnego dnia po Uroczystości Bożego Ciała, w piątek 21 czerwca zebraliśmy się o godz. 7.00 w naszej unickiej cerkwi, aby sprawować Boską Liturgię na rozpoczęcie dorocznego pielgrzymowania do Pratulina, miejsca uświęconego krwią Bł. Wincentego i 12 towarzyszy w męczeństwie. Trasa wiodła jak co roku, począwszy od unickiego cmentarza w Kostomłotach, gdzie odprawiliśmy litiję za zmarłych, przez Dobratycze i Terespol do Nepli, gdzie zakończyliśmy pierwszy dzień wędrówki. Tego dnia udaliśmy się na spoczynek do Kostomłot, by kolejnego tj. w sobotę wyruszyć w dalszą drogę. Drugi dzień, to odpoczynek połączony z okazją do spowiedzi przed odpustem w cerkiewce św. Jerzego w Krzyczewie, położonej w niezwykle malowniczym miejscu nad rzeką Bug. Następny etap doprowadził nas do Pratulina, gdzie tuż po wejściu do świątyni celebrowano Boską Liturgię św. Jana Chryzostoma. W liturgii poza kapłanami z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji, wędrującymi po pielgrzymim szlaku, uczestniczyli także O. Archimandryta Sergiusz Gajek - Wizytator Apostolski Kościoła Greckokatolickiego na Białorusi, oraz O. Mitrat Stefan Batruch Proboszcz parafii Greckokatolickiej w Lublinie. Po zakończonej modlitwie pielgrzymi udali się na poczęstunek przygotowany przez pratulińskich parafian z ks. Jackiem proboszczem i ks. Pawłem wikariuszem w Pratulinie.

Tego dnia grupa już nieco zmęczona, wróciła do Kostomłot, by oczekiwać na doroczne święto.

Oczywiście tak sprawne przeprowadzenie pielgrzymki, nie byłoby możliwie, gdyby nie życzliwość mieszkańców Dobratycz, Terespola, Nepli i Pratulina wraz z ich Ks. Proboszczami, ks. Zdzisławem Dudkiem, ks. Sławomirem Harasimiukiem i Ks. Jackiem Guzem, którzy co roku przyjmują nas z sympatią i poczęstunkiem na nabranie sił do drogi.

Nieoceniona pomoc przybyła także z parafii w Horbowie od ks. Józefa Nikoniuka, skąd dołączyli do nas pielgrzymi, zabezpieczając jak co roku nagłośnienie i bezpieczne przejście dzięki służbom porządkowym.

Wszystkim zaangażowanym dziękujemy i mamy nadzieję wspólnie pielgrzymować w 2020r!

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć:)


243 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page