top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraUnici.pl

Odpust ku czci św. Nikity Męczennika

19 września 2021 w naszej parafii będziemy przeżywali uroczystość odpustową* ku czci naszego patrona św. Nikity Męczennika.

Świętowanie zaczniemy już w sobotę, 18 września wieczernią ku czci św. Nikity o godz. 18:00.

Główna uroczystość odpustowa, Boska Liturgia będzie sprawowana w niedzielę o godz. 12:00. Liturgii będzie przewodniczył ks. Dymitr Griszan (святар Зміцер Грышан), proboszcz Greckokatolickiej Parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Witebsku, a kazanie wygłosi ks. Andrzej Abłamiejka (протапрэзбітар Андрэй Абламейка), proboszcz Greckokatolickiej Parafii pw. św. Józefa w Mińsku.

Wszystkich zainteresowanych serdeczne zapraszamy.


O naszym patronie


Święty męczennik Nikita był Gotem. Urodził się i mieszkał na brzegach Dunaju. Zginął za Chrystusa w 372 roku. Wtedy już chrześcijańska wiara była szeroko rozpowszechniona w stronach Gotów. Święty Nikita uwierzył w Chrystusa i przyjął Chrzest od gockiego biskupa Teofila, uczestnika I Powszechnego Soboru. Rozszerzaniu się wiary chrześcijańskiej byli przeciwni poganie - Goci, w rezultacie czego miała miejsce wojna domowa.

Po zwycięstwie Frytygerna, który był generałem wojsk chrześcijańskich wiara Chrystusowa szybko zaczęła przenikać do Gotów. Biskup Ulfił, następca po biskupie Teofilu, wydał pierwszą gocką książkę do nauki religii i przetłumaczył wiele ksiąg na język gocki. W rozpowszechnianiu chrześcijaństwa brał również udział i święty Nikita. Swoim przykładem i uduchowionym słowem on przyprowadził do Chrystusa wielu pogan. Jednak Atanarich (przegrany w walce z chrześcijanami) ponownie odbudował swoje wojsko, wrócił w swoje strony i zaczął ponownie prześladować chrześcijan. Pozostając poganinem, kontynuował nienawiść do chrześcijan i prześladował ich. Święty Nikita, poddany wielokrotnym mękom, był wrzucony do ognia, gdzie zmarł w 372 roku. Przyjaciel świętego Nikity, chrześcijanin o imieniu Marian, nocą odzyskał ciało męczennika, nie opalone ogniem, a jaśniejące cudownym blaskiem, przeniósł je i oddał na pogrzebanie w Cylicji. W ostateczności relikwie zostały przeniesione do Konstantynopola. Część świętych relikwii wielkiego męczennika Nikity zostało później przeniesione do monasteru Wysokie Deczany, w Serbii.Ikona św. Nikity znajdująca się w Cerkwii pw. św. Nikity Męczennika w Kostomłotach.
(*) Kostomłoty nad Bugiem są położone w obszarze na którym wprowadzony został stan wyjątkowy. Jednak zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 13 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 2021 r. w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego, zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym nie dotyczy osób biorących udział w kulcie religijnym. Osoby spoza Kostomłotów udające się do nas na nabożeństwa mogą skorzystać z tego przepisu podczas kontroli wjazdu na obszar objęty stanem wyjątkowym.

240 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page