top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraUnici.pl

Odpust ku czci św. Nikity Męczennika

20 września w naszej parafii będziemy przeżywali uroczystość odpustową ku czci naszego patrona św. Nikity Męczennika.

Świętowanie zaczniemy już w sobotę, 19 września Wieczernią ku czci św. Nikity o godz. 18:00, a główna uroczystość odpustowa, Boska Liturgia będzie sprawowana w niedzielę o godz. 12:00.

Wszystkich zainteresowanych serdeczne zapraszamy.


Święty męczennik Nikita był Gotem. Urodził się i mieszkał na brzegach Dunaju. Zginął za Chrystusa w 372 roku. Wtedy już chrześcijańska wiara była szeroko rozpowszechniona w stronach Gotów. Święty Nikita uwierzył w Chrystusa i przyjął Chrzest od gockiego biskupa Teofila, uczestnika I Powszechnego Soboru. Rozszerzaniu się wiary chrześcijańskiej byli przeciwni poganie - goci, w rezultacie czego miała miejsce wojna domowa.

Po zwycięstwie Frytygerna, który był generałem wojsk chrześcijańskich wiara Chrystusowa szybko zaczęła przenikać do Gotów. Biskup Ulfił, następca po biskupie Teofilu, wydał pierwszą gocką książkę do nauki religii i przetłumaczył wiele ksiąg na język gocki. W rozpowszechnianiu chrześcijaństwa brał również udział i święty Nikita. Swoim przykładem i uduchowionym słowem on przyprowadził do Chrystusa wielu pogan. Jednak Atanarich (przegrany w walce z chrześcijanami) ponownie odbudował swoje wojsko, wrócił w swoje strony i zaczął ponownie prześladować chrześcijan. Pozostając poganinem, kontynuował nienawiść do chrześcijan i prześladował ich. Święty Nikita, poddany wielokrotnym mękom, był wrzucony do ognia, gdzie zmarł w 372 roku. Przyjaciel świętego Nikity, chrześcijanin o imieniu Marian, nocą odzyskał ciało męczennika, nie opalone ogniem, a jaśniejące cudownym blaskiem, przeniósł je i oddał na pogrzebanie w Cylicji. W ostateczności relikwie zostały przeniesione do Konstantynopola. Część świętych relikwii wielkiego męczennika Nikity zostało później przeniesione do monasteru Wysokie Deczany, w Serbii.Ikona św. Nikity znajdująca się w Cerkwii pw. św. Nikity Męczennika w Kostomłotach.

418 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page