top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraks. Piotr Witkowicz

Niedziela Antypaschy

Zaktualizowano: 5 mar 2020

Nadchodząca niedziela o św. Tomaszu, zwana też Niedzielą Antypaschy, bądź też Niedzielą Przewodnią, to czas, w którym spotykamy się na cmentarzach. Jednak w tych dniach modlitwa nie ma charakteru żałobnego. Wspominając tych, którzy odeszli, wierni dzielą się z nimi radością Zmartwychwstania. W naszej parafii święci się wówczas groby zmarłych, a zamiast modlitwy żałobnej, duchowni wypowiadają radosny troparion święta świąt.

Podczas sobotniego nabożeństwa wierni otrzymają artos – chleb symbolizujący Zmartwychwstanie Chrystusa. Poświęcony podczas nocnego Paschalnego nabożeństwa, wyeksponowany przed ikonostasem i wynoszony na wielkanocne procesje chleb, zostanie w tym dniu podzielony i rozdany wiernym. Wedle nauki św. Ojców, artos powinien być traktowany równorzędnie ze Świętym Pryczastiem. Jeśli ktoś z powodu choroby bądź innych okoliczności nie może pójść do cerkwi i przystąpić do sakramentu Eucharystii, powinien w modlitwie i na czczo spożyć artos oraz święconą wodę.

Samo słowo „Antypascha” (gr.  αντιπασχα, od αντι - w miejsce, w zamian, zamiast, ze względu na, w porównaniu z; πασχα - Pascha) nie jest przeciwieństwem dnia Paschalnego, lecz jego „ponownym” przeżyciem, wypełnieniem i jednocześnie zakończeniem Światłego Tygodnia (Świetłoj Siedmicy) - najbardziej uroczystego okresu w całym roku liturgicznym.


Porządek modlitw w Parafii Św. Nikity Męczennika w Kostomłotach:

godz. 9.00 - panichida i poświecenie grobów na cmentarzu w Okczynie

godz.10.00 - Boska Liturgia, panichida i poświęcenie grobów na cmentarzu w Kostomłotach

godz. 14.00 - panichida i poświęcenie grobów na cmentarzu w Dobratyczach


116 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page