Parafia unicka pw. św. Nikity w Kostomłotach

Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota

Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota
Triduum Paschalne w tradycji wschodniej.
W Wielki Czwartek czytanych jest 12 Ewangelii. Teksty przeplatane są antyfonami i wezwaniami. Zanim jednak odprawię to nabożeństwo w cerkwi, jako ksiądz katolicki w dzień sprawuję Mszę św. w obrządku rzymskokatolickim w Domu Pomocy Społecznej w Kostomłotach. To dzień kapłański i nie wyobrażam sobie, bym nie mógł wtedy tego uczynić – mówi ks. Z. Nikoniuk.

Podczas słuchania fragmentów Ewangelii o Męce Jezusa wierni trzymają w dłoniach zapalone świece. Z niecierpliwością czekają na moment, kiedy kapłan skończy czytać dziewiąty tekst. Wtedy gromko włączają się w śpiewanie pieśni „Razbojnika”, opowiadającej o dobrym łotrze.

Arras zamiast krzyża

W Wielki Piątek wierni przychodzą do cerkwi dwa razy. Najpierw o 13.00 odbywa się tzw. wynos płaszczenicy.

- Kościół wschodni nie używa rzeźb ani płaskorzeźb. Płaszczenica to tkane płótno. Kostomłocki arras pochodzi z drugiej połowy XVII w. i jest tak stary i czcigodny, jak nasza świątynia. Przedstawia on Chrystusa leżącego w grobie, obok znajduje się 12 apostołów i Matka Najświętsza. Całe nabożeństwo, symbolizujące zdjęcie Jezusa z krzyża, trwa ponad godzinę. Płaszczenicę wynosimy na ołtarz za ikonostasem – opowiada proboszcz z Kostomłotów.

Wieczorem sprawowany jest pogrzeb Jezusa. Kapłan z pomocą ministrantów wynosi zza Carskich Wrót płaszczenicę na głowie i razem z wiernymi udaje się na procesję wokół świątyni. Podczas tego obchodu biją dzwony. Wydają wtedy głuche i smutne dźwięki, ponieważ dzwoni się tylko samym sercem dzwonu, kielich zaś pozostaje nieruchomy. Arras kładziony jest na grobie Pańskim, umieszczonym na środku świątyni. Zawsze przygotowują go siostry z bractwa cerkiewnego. Potem zaczyna się adoracja Jezusa w grobie, która trwa do 22.00.

Paschalna radość

Wieczorem w Wielką Sobotę odbywa się poświęcenie pokarmów. Obrzędu dokonuje się w cerkwi i w domu prywatnym w Okczynie. Unici, tak jak rzymskokatolicy, świecą pieczywo, mięso, jaja, sól i babki. – Podczas poświęcenia cerkiew wypełniona jest po brzegi. Przychodzą dorośli i dzieci. Przybywają też ci, którzy przyjechali w gości do swoich rodzin.